Jak dobrać korki piłkarskie? Zobacz na co powinno zwrócić się uwagę

Wydawałoby się, że wybór obuwia piłkarskiego nie jest niczym skomplikowanym – nic bardziej mylnego. Aby w naszych korkach piłkarskich grało się w 100% komfortowo i wygodnie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.

Przede wszystkim właściwe dopasowanie

Wygoda i właściwe dopasowanie to dwie kluczowe kwestie, jakimi należy kierować się podczas wyboru obuwia piłkarskiego. Tego typu obuwie musi zapewniać kostce doskonałą stabilność, zatem, nie mogą być one ani za małe, ani za duże. Tylko w ten sposób unikniemy poważnych kontuzji.

Mając na uwadze właściwe dopasowanie obuwia, zawsze należy pamiętać aby przymierzyć zarówno lewy jak i prawy but. Taką czynność powinno wykonywać się na miejscu w sklepie. Jeśli jednak decydujemy się na zakup obuwia piłkarskiego w sklepie internetowym, a nie jesteśmy pewni swojego rozmiaru, to takim przypadku warto kierować się poniższymi wskazówkami:

  • Odrysuj swoją stopę, kładąc ją na białej kartce
  • Zakreśl dwie linie wskazujące koniec dużego palca oraz miejsce ułożenia pięty
  • Zmierz odległość między punktami, a następnie porównaj wynik z tym znajdującym się w tabeli sporządzonej przez producenta danego obuwia.

Przeznaczenie obuwia – czyli na jakim boisku będziesz grać?

Kupując buty piłkarskie zwróćmy uwagę na ich oznaczenie. Jeśli naszym docelowym miejscem gry będzie boisko pokryte trawą naturalną, to w takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się korki oznaczone jako: Lanki FG lub Lanki FG/AG. Zawsze warto mieć drugą parę obuwia piłkarskiego, które również będzie przeznaczone na trawę naturalną, ale mokrą lub grząską. Wówczas, swoje zadanie spełnią buty Wkręty/Mixy SG lub Wkręty/Mixy SG-PRO.

Grając na murawie o nawierzchni sztucznej mamy do wyboru 3 typu butów piłkarskich:

  • TF – tzw. turfy posiadające na podeszwie gumowe korki niewielkich rozmiarów.
  • FXG – obuwie, które sprawdzi się nie tylko na sztucznej murawie, ale również na tej – pokrytej naturalną trawą.
  • AG – ich cechą charakterystyczną są krótkie korki na podeszwie, których ilość znacznie przewyższa taką znajdującą się na podeszwie popularnych lanek.

W przypadku gry na hali, będziemy potrzebować tzw. halówek. W porównaniu do pozostałych butów piłkarskich, te posiadają gumową podeszwę, która zapewnia doskonałą przyczepność na parkiecie. Buty halowe Nike, Adidas lub innych marek oznaczone są symbolem IC, CT lub IN.

Przymiarka obowiązkowo z ochraniaczami oraz getrami

Po zakupie korków piłkarskich warto je założyć razem z ochraniaczami oraz getrami. Pozwoli to sprawdzić, czy po dłuższym czasie użytkowania obuwia odczuwamy dyskomfort czy też nie. W przypadku tej pierwszej opcji, należy niezwłocznie oddać obuwie do sklepu lub po prostu wymienić je na inne – bardziej dopasowane. Pamiętajmy, że im bardziej buty piłkarskie będą dopasowane, tym dłuższa ich żywotność.