Kurtka do narciarstwa biegowego – jak wybrać?

W przypadku aktywności jaką jest narciarstwo biegowe, kurtka to element, który powinien zapewnić nam nie tylko ochronę przed zimnem, ale i swobodę ruchów. Bardzo ważne są materiały z jakich została wykonana, oraz jej krój. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich?

1. Ochrona przed chłodem i wiatrem

Narciarstwo biegowe praktykowane jest głównie w zimie, ponieważ właśnie wtedy sportowcy mają najlepsze warunki pogodowe na uprawianie tego typu aktywności. Jest to zazwyczaj także najzimniejszy okres w roku. Kurtka do narciarstwa biegowego powinna chronić nas przed wyziębieniem. Najważniejsza jest ochrona przodu naszego ciała, ponieważ znajdujące się tam organy układu krążeniowego i oddechowego są najbardziej podatne na wychłodzenia. Wybierajmy więc kurtki z ociepliną lub polarem.

2. Odprowadzanie nadwyżek ciepła

Bieg narciarski wymaga niemało wysiłku i aktywuje wiele różnych grup mięśni rąk, nóg i tułowia. Ciało szybko i mocno nagrzewa się i powstają nadwyżki ciepła i wilgoci, które kurtka powinna odprowadzać. W innym wypadku spocimy się, a następnie zmarzniemy. Kurtki zimowe Salomon lub innych popularnych firm sportowych, posiadają wszyte specjalne wywietrzniki i otwory.

3. Zapewniona swoboda ruchów

Narciarstwo biegowe jest jedną z niewielu aktywności, które angażują aż tyle grup mięśni. Podczas biegu poruszamy nie tylko nogami, ale i rękami oraz tułowiem. Kurtka, którą zakładamy aby chroniła nas przed zimnem, nie powinna krępować naszych ruchów. Najnowsze modele kurtek mają dopasowany krój oraz są parę centymetrów dłuższe z tyłu, aby chronić nerki podczas pochylania się. Materiał powinien być mocno elastyczny, mankiety odpowiednio długie, aby nie odsłaniały rąk przy każdym zamachu.

4. Pozostałe kwestie

Kurtka odpowiednia do biegania na nartach powinna mieć dość wysoki kołnierz, który ochroni szyję oraz gardło przed chłodem. Jest to szczególnie istotne gdyż wychodząc na narty nie zakładamy szalika, który mógłby nam przeszkadzać podczas biegu. Zarówno kołnierz jak i mankiety przy rękawach muszą być szczelne. Tylko wtedy nasze ciało będzie odpowiednio chronione przed zimnem, pędem powietrza i wiatrem.

Świetnym rozwiązaniem są różnego rodzaju ściągacze i taśmy zapobiegające podnoszeniu się materiału. Dzięki nim możemy być pewni, że odpowiednio chronimy nerki oraz brzuch. Ostatnią kwestią jest kaptur, który nie powinien się znaleźć w tego typu kurtce. Narciarze biegowi stawiają raczej na ciepłe czapki polarowe, które chronią głowę oraz uszy. Kaptur podczas biegu bowiem nadyma się i utrudnia wykonywanie aktywności.