Odzież robocza i ochronna – główne różnice

Określeń “odzież robocza” i “odzież ochronna” często używamy zamiennie. Tymczasem to dwie różne kategorie ubrań, regulowane przepisami kodeksu pracy. Co je od siebie odróżnia? Podpowiadamy, dlaczego szorty robocze nie są zaliczane do odzieży ochronnej, ale kamizelki odblaskowe już tak.

Odzież robocza

Podstawowym zadaniem odzieży roboczej jest zastąpienie ubrań pracownika. Na wielu stanowiskach są one bowiem narażone na zabrudzenie lub zniszczenie. Kiedy pracownik często ma kontakt z różnymi brudnymi substancjami, które jednak nie są szkodliwe dla jego zdrowia, zakłada właśnie w odzież roboczą. Tego typu ubrania są stosowane również na stanowiskach związanych z produkcją przedmiotów, w przypadku których trzeba zachować nienaganną czystość i sterylność.

Do odzieży roboczej można zaliczyć wiele rodzajów ubrań. Osoby pracujące w gastronomii często noszą na przykład fartuchy robocze. Ekipom remontowym, ale też ludziom pracującym na zewnątrz przydają się kurtki oraz bezrękawniki męskie robocze. Równie dobrze do tej kategorii ubrań możemy jednak zaliczyć rękawice, bluzy, spodnie czy koszulki.

Odzież ochronna

Przed odzieżą ochronną stawia się zdecydowanie większe wymagania niż przed ubraniami roboczymi. Jej podstawowym zadaniem nie jest bowiem chronienie przed ewentualnym zabrudzeniem, ale przed zagrożeniami czyhającymi na zdrowie zatrudnionej osoby. Odzież ochronna może zastępować lub zakrywać codzienne ubrania pracownika.

Ubrania ochronne muszą spełniać restrykcyjne wymogi, które mają gwarantować odpowiednie zabezpieczenie noszących je osób. Chronią między innymi przed zagrożeniami mechanicznymi czy chemicznymi, niskimi i wysokimi temperaturami, a także porażeniami prądem. Do odzieży ochronnej zalicza się również ubrania wyposażone w odblaski. Do tej kategorii należą więc choćby ubrania przeznaczone dla drogowców czy spawaczy.

Obowiązki pracodawcy

Zarówno w przypadku odzieży roboczej, jak i ochronnej, to pracodawca powinien wyposażyć w nią swoich podwładnych. Zgodnie z przepisami, musi zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, a co za tym idzie – ubrania ochronne. Podobnie jest w przypadku odzieży roboczej. W tym przypadku dopuszczalna jest jednak również sytuacja, w której pracownik kupuje ubrania samodzielnie, a pracodawca zwraca mu koszty.

Nadruk na odzieży roboczej i ochronnej

Wielu pracodawców decyduje się również na wykonanie nadruku na odzieży roboczej oraz ochronnej. Fartuchy robocze czy bezrękawniki z logotypem oraz nazwą firmy nie tylko dobrze świadczą o przedsiębiorstwie, ale mogą również stanowić prostą i tanią formę reklamy. Dotyczy to zwłaszcza firm, których pracownicy wykonują swoje obowiązki poza główną siedzibą przedsiębiorstwa.