Jak się ubrać do gry w rugby? Niezbędne elementy stroju

Rugby to dyscyplina sportu, która stopniowo zyskuje w Polsce coraz większą popularność. W wielu miastach działają już kluby uczestniczące w rozgrywkach zrzeszających zespoły siedmio- lub piętnastoosobowe. Do rywalizacji na boisku trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Ważny jest strój, który nieco odbiega od najpopularniejszych dyscyplin nad Wisłą – bluzy siatkarskie czy komplety piłkarskie nie będą się nadawać. Jak wybrać odpowiednie buty i koszulki do rugby?

Rugby – historia i popularność

Gry z użyciem piłki, w których można szukać korzeni rugby oraz piłki nożnej, były popularne już w starożytności. Współczesne rugby zaczęło się jednak kształtować w XIX wieku. Początkowo było jedną z odmian futbolu, ale od połowy stulecia obie konkurencje zaczęły coraz bardziej się od siebie oddalać. Ostatecznie Rugby Football Union, czyli Związek Rugby, powstał w Anglii w 1871 roku. To właśnie Wyspy Brytyjskie były centrum tej dyscypliny. Pozostają nim do dziś, ale rugby zyskało sobie popularność w wielu krajach, zwłaszcza należących do Wspólnoty Brytyjskiej. Przykład? Finał mistrzostw świata w 2015 roku oglądało 120 milionów widzów. Turniej rozgrywany w Anglii przyciągnął wówczas ponad 400 tysięcy zagranicznych kibiców – za kanał La Manche przeprawili się fani ze 151 państw.

Rugby w Polsce

W Polsce działają ligi klasycznego rugby piętnastoosobowego, zwanego rugby union, a także rugby siedmioosobowego, czyli rugby 7. Ta druga konkurencja w 2016 roku zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich. W 2017 roku odbyły się z kolei pierwsze mistrzostwa Polski w rugby league, czyli rugby trzynastoosobowym. Obok męskich odmian tego sportu, nad Wisłą rozwija się też rugby kobiece.

Stroje do rugby – najważniejsze elementy

W rugby można grać na trawiastym boisku do piłki nożnej – trzeba tam tylko postawić odpowiednie bramki i przygotować charakterystyczną owalną piłkę. Przygotowanie do meczu wymaga jednak także skompletowania odpowiedniego stroju. Nie chodzi jedynie o koszulki do rugby i spodenki – zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę mogą wyposażyć się w szereg dodatkowych elementów.

Ochraniacze do rugby

Dodatki do stroju to przede wszystkim różnego rodzaju ochraniacze. Pod getrami rugbiści mogą nosić elementy chroniące golenie. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią ochraniacze na barki i głowę – ich grubość nie może być jednak większa niż centymetr. Są produkowane z miękkich materiałów, tak zwane kaski do rugby mają więc charakterystyczny wygląd. Nie są utwardzane, jak ma to miejsce w przypadku większości sportów. Dopuszczalne są także występy w ochraniaczach na zęby. Dłonie można z kolei zabezpieczać rękawiczkami.

Buty do rugby

Gra w rugby wymaga również specjalnych butów. Podobnie jak w przypadku piłki nożnej, zawodnicy używają zazwyczaj obuwia z kołkami, które pozwala na lepszą kontrolę biegu na trawiastej nawierzchni. Kołki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu, cholewka jest często produkowana ze skóry. Buty do rugby czasami posiadają również podwyższoną piętę, która ma ułatwiać wybicie.