Jak dbać o odzież sportową?

Ubrania sportowe wyróżniają się wieloma cechami, które przydają się w czasie wysiłku fizycznego. Zapobiegają przegrzaniu organizmu, ułatwiają skórze oddychanie i odprowadzają nadmiar wilgoci. Nieraz chronią również przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. By jednak cieszyć się tymi zaletami ubrań jak najdłużej, trzeba odpowiednio o nie dbać. Nawet najlepsza odzież Salomon może szybko się zniszczyć, jeśli będziemy traktować ją tak, jak zwykłe bluzy i spodnie. By zachować sportowe ubrania w dobrym stanie wystarczy jednak stosowanie się do kilku wskazówek.

Metka – podstawowe źródło informacji

Najważniejsze rady dotyczące użytkowania odzieży sportowej powinien przekazać nam jej producent. A dokładniej – umieścić je na metce. Czasami nie zwracamy na nią uwagi, ale w tym przypadku warto się z nią zapoznać. Umieszczone na niej symbole pozwolą zająć się sportowymi ubraniami w odpowiedni sposób: metody sprawdzone na zwyczajnych, bawełnianych koszulach mogą być bowiem bezużyteczne.

Pranie odzieży sportowej – najważniejsze zasady

Koszulki, legginsy, softshelle, bielizna termoaktywna czy inne elementy odzieży sportowej, które oferuje sklep Salomon – wszystkie są zwykle wykonane ze specjalnych, syntetycznych materiałów. Największe ryzyko ich zniszczenia niesie ze sobą nieprawidłowe pranie. Zanim więc włączymy pralkę, pamiętajmy o kilku zasadach.

Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednia temperatura wody. Nie może być zbyt wysoka – w większości przypadków nie powinna przekraczać 30, czasami 40 stopni Celsjusza. W zbyt ciepłej wodzie odzież sportowa może bowiem stracić swoją elastyczność oraz mocno się skurczyć. Najłatwiej wybrać po prostu tryb “sport” lub inną podobną opcję, którą posiada większość nowoczesnych pralek.

Ważny jest także środek, którego użyjemy do prania. Silnie działające detergenty, wybielacze, chemiczne czyszczenie – to prosta droga do zniszczenia naszej ulubionej koszulki do gry w piłkę czy spodni do biegania. W sklepach znajdziemy specjalne płyny do tego typu odzieży. Należy zadbać zwłaszcza o bieliznę termoaktywną, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Do jej prania można używać nawet proszku dedykowanego dziecięcym ubraniom. Pamiętajmy też, by przed praniem przewrócić brudne elementy garderoby na lewą stronę. To pozwoli na dłużej zachować ich nieskazitelny wygląd.

Prasowanie? Zdecydowanie nie!

Odzież sportową powinno się prać po każdym treningu. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, tuż po powrocie do domu. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić i tak nie powinna trafić do kosza z brudnymi rzeczami. Należy przynajmniej rozwiesić mokre ubrania do wyschnięcia – w miarę możliwości na świeżym powietrzu. Oprócz ubrań używanych w czasie codziennych zajęć, po zakończeniu sezonu warto przyjrzeć się również odzieży z membraną i wyczyścić ją, by w dobrym stanie przeczekała w szafie kilka kolejnych miesięcy. Nie można zapominać również o konserwacji obuwia. W tym przypadku szczególnie przyda się impregnat do butów Salomon.

Co po praniu? Na pewno nie prasowanie! Podobnie jak gorąca woda, wysoka temperatura żelazka może uszkodzić syntetyczne włókna i pozbawić właściwości, dla których zdecydowaliśmy się na ich zakup. Wystarczy, że po praniu lekko strzepiemy nagromadzoną na odzieży wilgoć i starannie rozwiesimy ubranie. Pamiętajmy, że odpowiednie czyszczenie i konserwacja sportowej odzieży, nawet specjalistycznymi środkami, i tak będzie tańsza niż zakup nowej.