Plecak dla ucznia szkoły podstawowej – do szkoły, na zajęcia, na wycieczki

Uczniowie szkół podstawowych, kupując nowy plecak, poszukują modelu, który będzie im się podobał wizualnie. Rodzice z kolei szukają takiego, który będzie możliwie jak najbardziej funkcjonalny, a także odpowiedni dla kręgosłupa pociechy. Przedstawiamy możliwe rozwiązania: jaki plecak najlepszy będzie do szkoły, jaki na zajęcia, a jaki na wycieczki!

Plecaki do szkoły: w trosce o kręgosłup dziecka

Kupując plecak szkolny, rodzice muszą mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, których zaniedbanie może prowadzić do problemów z postawą. Przede wszystkim trzeba szukać plecaka lekkiego, ale i pojemnego, który pomieści stroje piłkarskie czy sportowe na trening, buty, książki i inne akcesoria potrzebne w czasie pobytu dziecka w szkole. Jest to związane z tym, że obciążenie pleców dziecka powinno wynosić maksymalnie 10% jego masy własnej ciała. Im lżejszy plecak, tym więcej może do niego włożyć, aby nie przekroczyć wspomnianego limitu. Wybierajmy jedynie takie plecaki, które mają dodatkowo wzmocnione plecy. Jest to “patent”, który został zaczerpnięty z tornistrów i sprawia, że podręczniki układają się bardziej równomiernie, ciężar jest lepiej rozłożony, a ostre rogi nie wbijają się w skórę naszej pociechy. Każdego dnia ilość przedmiotów w plecaku jest inna, dlatego konieczne są szerokie i regulowane ramiona. Dzięki nim można plecak ustawiać w stosunkowo odpowiedniej płaszczyźnie, aby nie ciążył dziecku.

Plecaki St. Right, Paso, a może Head? Jaka marka jest najlepsza?

Rodzice często zastanawiają się, której firmy plecak będzie najodpowiedniejszy dla dzieci. Jednak należy otwarcie przyznać, że wszyscy renomowani producenci tworzą bardzo dobre modele, które bez obaw mogą być noszone przez nasze dzieci. Każdy zwraca szczególną uwagę, aby tworzyć plecaki według wcześniej opisanych zasad. Niektóre posiadają dodatkowo jeszcze pas biodrowy lub piersiowy i warto właśnie na takich się skupić. Nie są one jednak konieczne, choć bardzo przydatne.

Świecące plecaki Coolpack – ciekawy pomysł na górską wycieczkę

Coolpack stworzył bardzo ciekawą kolekcję, w której plecaki posiadają kilka kolorów diod elektroluminescencyjnych: fioletowy, granatowy, zielony, pomarańczowy i żółty. Sprawdzą się one w trakcie górskich wycieczek, gdy zapadający zmrok może ułatwić zgubienie się na szlaku. Dzięki światełkom LED, właściciel będzie doskonale widoczny. Plecak ten może być również wykorzystywany na co dzień w szkole. Lampki można wyłączyć i zaświecić je ponownie podczas wieczornego powrotu do domu.

Mały plecak na małe wycieczki

Z kolei na krótkie klasowe wyjazdy, na przykład do kina lub teatru, nie ma potrzeby brania ze sobą dużego plecaka z usztywnianymi plecami. Warto mieć w szafie dodatkowy, mniejszy, który sprawdzi się właśnie w takich przypadkach, gdy chcemy do niego spakować jedynie portfel, coś do picia i jedzenia.

Czy torba sportowa na zajęcia to dobre rozwiązanie?

Jeśli po lekcjach zawozimy nasze dziecko na treningi sportowe, dobrym pomysłem może być sprawienie mu torby sportowej, aby nie musiało nieustannie przepakowywać plecaka. Jeśli jednak nasza pociecha jeździ sama, na przykład komunikacją miejską, lepszy może okazać się plecak, który jest bardziej poręczny i nie będzie ciążył przewieszony przez ramię.