Bieganie po górach – czy to hobby dla kobiet?

Już nie tylko chodzenie, ale również i bieganie, to jedna z form aktywności, na którą decydują się turyści w górskich miejscowościach. Głównie uprawiają je mężczyźni, ale czasami można spotkać także kobiety. Czy bieganie po górach jest sportem, w którym hobbystycznie mogą realizować się także panie? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy, co jest konieczne, aby móc rozpocząć tę pasjonującą przygodę!

Solidne buty do biegania

Absolutną podstawą będzie markowe obuwie do biegania, na przykład buty Salomon. Sklep z takimi akcesoriami znajdziemy w każdym większym mieście naszego kraju oraz w górskich miejscowościach. Nie będziemy mieli także problemów z kupnem ich w internecie. Wybierając obuwie, warto je dokładnie zmierzyć, aby nasza stopa miała pełen komfort w trakcie każdego kroku, który będziemy stawiać. Pamiętajmy, że podczas zakupów przez internet, przysługuje nam prawo zwrotu nieużywanego towaru, dlatego gdy poczujemy, że stopie jest ciasne, możemy spokojnie odesłać obuwie i wybrać takie trochę większe.

Jaką wybrać odzież do biegania?

Postawmy przede wszystkim na termoaktywne spodenki i koszulki. Salomon oraz wielu innych producentów, również tych, których znaleźć można w sieciówkach, tworzą odzież, która bardzo dobrze utrzymuje ciepło całego ciała, dzięki czemu nie jest ono narażone na wychłodzenie oraz przegrzanie. Gdy w trakcie biegu spocimy się, wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz. Dlaczego warto postawić na znane marki? Mamy wówczas pewność, że koszulki i spodenki nie stracą swoich właściwości po pierwszym praniu albo nie rozciągną się (bądź skurczą), przez co nie będą nadawały się do użytkowania.

Czasem słońce, czasem deszcz

Aby zachować optymalną formę, biegać należy regularnie, dlatego ci, którzy to zadanie traktują poważnie, ruszają na trasę niezależnie czy świeci słońce czy pada deszcz. W tym drugim przypadku ponownie z radą przychodzą nam firmy takie jak Salomon. Kurtka damska w której można biegać powinna być wyjątkowo wytrzymała i solidna. Przyjdzie jej się zmierzyć nie tylko z deszczem, przez co musi być wodoodporna, ale także z silnym i porywistym wiatrem. Kurtka którą wybierzemy na górskie biegi musi być więc także wiatroszczelna.

Mokre buty? Jak sobie z tym poradzić

Kupując dobre buty, wiemy, że nie będą one przepuszczać deszczu. Jednak problemem może okazać się wpadanie kropelek od góry. Aby zablokować tę możliwość, biegacze w deszczowe dni ubierają stuptuty, które oplatają dolną część nogawek i obuwie.

Czapka i rękawiczki

Głowa, szczególnie uszy, a także dłonie, są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur. Aby były odpowiednio chronione, warto postawić na lekką czapkę oraz rękawiczki. Rękawiczki z gumowym dodatkiem na powierzchni dłoni, pozwolą nam na podciąganie się na linkach podczas biegu, bez obawy o zdarcie naskórka.