Nadruk na ubraniach – jak to przebiega jego wykonanie krok po kroku?

Nadruk na ubraniach zyskuje coraz większą popularność. Oznakowaną nim odzież można znaleźć m.in. na https://www.printsc.pl. Z takich sposobów znakowania swoich produktów korzystają firmy odzieżowe, przygotowując partie swoich ubrań na rynki całego świata. Wówczas jednak sam proces wykonywania nadruku interesuje nas w niewielkim stopniu – liczy się efekt końcowy. Nieco inaczej jest wówczas, gdy sami jesteśmy pomysłodawcami wykonania nadruku na koszulce czy bluzie albo zamawiamy partię różnych elementów odzieży roboczej dla pracowników firmy. W takich przypadkach warto wiedzieć, jak krok po kroku przebiega cały proces i w jaki sposób przygotować projekt, który da się wykonać konkretną techniką. Przyjrzeliśmy się więc, jak wygląda przygotowanie nadruków na ubraniach dwoma popularnymi metodami: sitodrukiem oraz sublimacją.

Nadruk na ubraniach – Sitodruk krok po kroku

Sitodruk to jedna z najpowszechniej stosowanych metod znakowania odzieży. Pozwala na uzyskanie trwałego efektu, jej koszty spadają wraz ze wzrostem nakładu. Jego plusem jest także możliwość dokładnego odwzorowania nawet małych elementów graficznych, które można nanieść na większość popularnych materiałów odzieżowych – zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych.

W uzyskaniu zadowalającego efektu najważniejsze jest wykonanie odpowiedniego projektu – a przynajmniej na tym etapie najczęściej pojawiają się problemy. Plik projektu powinien mieć bowiem format wektorowy lub bitmapy, inaczej maszyny do sitodruku sobie z nim nie poradzą. Barwy trzeba określić w skali Pantone, zwykle da się wówczas odwzorować wszystkie, choć im więcej kolorów, tym wyższa cena. Dokładność grafiki określa wielkość minimalna pojedynczego punktu – w tym przypadku do 0,4 milimetra. Większość drukarni wymaga też, by wielkość projektu była co najmniej formatem A4.

Kiedy już przygotujemy projekt, w ruch idą maszyny. Przygotowany zgodnie z nim szablon nanosi się na specjalną siatkę w kształcie metalowej ramy. Siatkę wypełnia się specjalistycznym preparatem do sitodruku, przy okazji naświetlając. W ten sposób na matrycy pojawia się naszkicowany nadruk na ubranie. Taki szkic umieszcza się w specjalnej prasie do sitodruku. To wtedy w ruch idzie farba, która zajmuje odpowiednie miejsca w matrycy, wnikając w ten sposób w strukturę materiału. Ostatnim krokiem jest wysuszenie odzieży – nadruk na ubranie jest gotowy i powinien wytrzymać wiele wizyt w pralce, tak jak produkty dostępne na https://www.printsc.pl/nadruk-na-bluzie.html.

Sublimacja krok po kroku

Drugą często wykorzystywaną na rynku metodą znakowania odzieży jest sublimacja. Dobrze nadaje się do roboczych ubrań poliestrowych lub takich, w których te syntetyczne włókna stanowią co najmniej 70 procent materiału. Minusem sublimacji jest fakt, że materiał ten musi być biały – na kolorowej odzieży można wykorzystać czarny nadruk na ubranie. W zamian otrzymujemy jednak świetną jakość wydruku z niemal idealnym odwzorowaniem elementów graficznych, a także niezwykle trwały nadruk na ubraniach. To metoda popularna na przykład przy znakowaniu ubrań firmowych czy sportowych.

Jak przygotować projekt do sublimacji? Plik powinien być zapisany w formie bitmapy, która pozwoli na dokładne przeniesienie na materiał nawet najmniejszych szczegółów. Metoda ta korzysta z zestawu kolorów CMYK – należy tutaj jednak pamiętać, że nie ma w nim barwy białej, co oznacza, że w miejscach na nią przewidzianych muszą pozostać puste punkty. Projekt może zawierać nawet minimalne detale, wielkość całości też jest dowolna – w praktyce zwykle nie wykonuje się sublimacji większych niż format A3.

Gotowy projekt drukuje się na specjalnym papierze sublimacyjnym. Następnie ląduje on na miejscu odzieży, w którym ma się pojawić, i razem z nią przemieszcza do specjalnej prasy. Tam działa na niego wysoka temperatura i duże ciśnienie, które sprawia, że nadruk “przenosi się” z papieru na tkaninę. Później wystarczy poczekać na wystudzenie i nadruk na ubraniach gotowy.